Apollo 11 a budoucnost Země

zdroj: NASA

Každý člověk musí něco cítit, když vidí tohle. Pohled na planetu Zemi očima astronautů z Apolla 11 nemůže nechat nikoho chladným. V kontrastu s mrtvou a šedou měsíční krajinou působí Země neuvěřitelně živě a barevně. Pohled z Měsíce dává Zemi úplně jinou perspektivu. Najednou vidíme Zemi jako jeden živý organismus. Možná až tam daleko na Měsíci člověk pochopí, že my lidé nejsme odděleni od své planety a ostatního života na Zemi, ale jsme jeho součástí. Možná, že tohle je to pravé poselství letů do vesmíru. Až z hlubin temného vesmíru si dokážeme uvědomit krásu a jedinečnost života na Zemi.

Vesmírný program a především jeho vrchol Apollo nás ale naučil i jiné věci. Některé z nich souvisejí s budoucností Země. Dnes je naše civilizace do značné míry poháněná energií z fosilních paliv. Těch je na Zemi omezené množství a jejich spalování je hlavním důvodem zvyšování průměrné teploty na Zemi a změny klimatu. Do budoucna máme jen tři možnosti:

  1. Budeme pokračovat ve spalování fosilních paliv, dokud nedojdou a civilizace na nich závislá nezkolabuje.
  2. Budeme pokračovat ve spalování fosilních paliv, dokud civilizace nezkolabuje vlivem klimatické změny.
  3. Nahradíme fosilní paliva udržitelnými zdroji energie.

Průzkum vesmíru nám může říci mnohé o udržitelné energii a dopravě.

Solární energie

zdroj: NASA

Vesmírný program prověřil solární panely jako odolný a spolehlivý zdroj čisté energie. Zařízení ve vesmíru potřebuje na svůj provoz energii a není možné ji doplňovat (na oběžné dráze nejsou žádné benzínky 😉 ). Na druhou stranu existuje ve vesmíru pravidelný přísun sluneční energie. Solární panely musí vydržet extrémní chlad otevřeného vesmíru i extrémní žár přímého slunečního světla i velmi silnou radiaci a přitom spolehlivě bez jakékoli možnosti servisu a oprav fungovat desítky let. Nejen z tohoto důvodu získávají všechny družice, ale také i ISS (International Space Station) energii ze solárních panelů a ne z malé uhelné nebo atomové elektrárny 😉

Auta na elektřinu

zdroj: NASA

Na Měsíci nikdy nejezdila auta na benzín nebo na naftu. Ale už před 50 lety se tam proháněla auta na elektřinu. NASA ani o jiném pohonu vážně neuvažovala. A nebylo to jen tím, že na Měsíci není (téměř) žádná atmosféra a tudíž žádný kyslík na spalování. To by asi bylo možně technicky vyřešit stejně jako je technicky vyřešeno spalování raketového motoru ve vesmíru přídavnou nádrží na kyslík. Ale hlavním kritériem pro první měsíční vozidlo byla spolehlivost. Program Apollo prověřil spolehlivost a schopnost provozu aut na elektřinu v nejextrémnějších podmínkách. Dnes se diskutuje, zda baterie elektromobilů zvládnou fungovat v zimním provozu. Pokud auto na elektřinu dokázalo jezdit po Měsíci i při silné radiaci a teplotě -150°C, opravdu nemám obavu, že by elektromobily nezvládly na Zemi provoz jaro, léto, podzim, zima 🙂

Ne protože je to snadné, ale protože je to obtížné…

Prezident USA John F. Kennedy (Texas, 12. září 1962)

Cesta na měsíc v červenci 1969 je považována za největší počin v dějinách lidstva. Program Apollo si vyžádal obrovské množství zdrojů, úsilí a peněz. Celkové náklady se odhadují na 25 miliard dolarů (175 miliard dolarů v dnešních cenách) a během vrcholné fáze příprav na něm pracovalo 400 tisíc lidí.

Pro mě je program Apollo krásnou ukázkou toho, že nic, co se na začátku zdá nemožné, není nemožné. Americký prezident John F. Kennedy věděl, že je to nesmírně obtížný úkol. Ale také věděl, že je v lidských silách ho zvládnout.

Vybrali jsme si letět na Měsíc… vybrali jsme si letět na Měsíc v tomto desetiletí a udělat další věci ne proto, že jsou snadné, ale protože jsou obtížné; protože tento cíl bude sloužit k zorganizování a změření našich nejlepších schopností a energie, protože tato výzva je ta, kterou jsme ochotni přijmout, ta, kterou nejsme ochotni odložit, a ta, kterou jsme odhodláni splnit, a ty další také.

Přechod světa na udržitelnou energii a dopravu také nebude snadný. Ale pokud jsme dokázali dostat člověka na Měsíc a v pořádku ho vrátit zpět na Zemi, dokážeme i tohle! Budoucnost Země je v udržitelné energii a udržitelné dopravě. Nemáme jinou alternativu.

Skafandry z podprsenek

Mise Apollo 11 byla plná velkých, ale i malých vítězství. Některá jsou i docela vtipná 🙂 Třeba soutěž o zakázku na skafandry pro první lidi na Měsíci nečekaně vyhrála firma, která vyráběla podprsenky. Ačkoli se do soutěže přihlásila, NASA ji ani nepozvala. V konkurenci dodavatelů armádních kombinéz pro piloty a výrobců skafandrů amerických astronautů z předcházejících misí se s výrobcem podprsenek Playtex vůbec nepočítalo jako s někým, kdo by vážně mohl skafandr podle nejpřísnějších požadavků vyrobit. Manažeři Playtexu ale osobně zaletěli do centrály NASA a uprosili její vedení, aby se mohli soutěže zúčastnit. A nakonec vyhráli.

Ještě jsem si vzpomněl na jeden citát Johna F. Kennedyho:

„Neptejte se, co vaše země může udělat pro vás. Ptejte se, co vy můžete udělat pro vaši zemi.“

Je stále platný i pro dnešní dobu, jen bych z malého „z“ udělal velké „Z“ 🙂

„Neptejte se, co vaše Země může udělat pro vás. Ptejte se, co vy můžete udělat pro vaši Zemi.“

Komentáře