Jaký byl rok 2019 na Zelené fazoli

A je to tady!! Rok 2019 se téměř uchýlil ke konci a nastal čas na jeho rekapitulaci. Když jsem v sobotu 5.1.2019 při stírání podlahy dostal nápad na vytvoření webu s recenzemi ekologických produktů, ještě jsem netušil, co z toho nakonec bude. Prvotní myšlenku jsem později rozšířil o téma rostlinné stravy a nakonec z toho vznikla Zelená fazole. A 1.7.2019 jsem už spouštěl ještě ne zcela hotový web s pár recenzemi a jedním článkem na blogu.

Co se povedlo

A pak se začaly dít věci – za půl roku mají články na mém blogu pro mě těžko uvěřitelných přes 10 000 přečtení, lidé je čtou, sdílejí a píší k nim komentáře. Vau, takový start jsem si na začátku nedokázal představit! Pro mě bylo už samotné spuštění Zelené fazole obrovský úspěch a i když to nebylo bez chyb, nedodělků, překlepů atd. tak za mě se to prostě povedlo 🙂

A chci vám za to moc poděkovat! Bez čtenářů a fanoušků Zelené fazole by to celé postrádalo smysl. Díky vám můžu dělat to, co dělám a co mě moc baví. Děkuji za každé přečtení článku a za každý lajk na facebooku a každý komentář – pozitivní i negativní. Ty pozitivní, přející a chválící mě vždy potěší a doplní mi zásobník motivace do další práce. A ty negativní, nesouhlasné a zpochybňující mě zase vedou k zamyšlení, co a jak bych mohl dělat jinak a lépe. Děkuji za oboje, všechny mě nějakým způsobem posouvají dopředu.

Co se nepovedlo

Když jsem se zpětně ohlédl za posledním půl rokem, měl jsem pocit, že se mi úplně nepovedla jedna věc – pestrost témat, o kterých jsem psal. V prvním čtvrtroce jsem psal převážně o tématech spojených s omezováním odpadu a ve druhém čtvrtroce zase převážně o energiích a elektrických autech. A téměř jsem zapomněl na témata související s rostlinnou stravou. A to nejen na blogu, do sekce o rostlinné stravě v menu jsem od spuštění Zelené fazole nepřidal vůbec nic nového a zde vidím největší prostor pro zlepšení.

Co se vám nejvíce líbilo v roce 2019

Pojďme se společně podívat na témata a články, které vás, čtenáře blogu Zelené fazole nejvíce zaujaly. Zde jsou 3 nejčtenější články na blogu:

1. Proč nejsem zero-waste (1224 přečtení)

Téma Proč nejsem zero-waste mezi vámi čtenáři hodně zarezonovalo a tento článek se stal zatím vůbec nejčtenějším. Mám pocit, že spousta z vás to má také tak – vidíte smysl v omezování odpadu, ale nutně nepotřebujete přestat produkovat všechen odpad ze dne na den a začít okamžitě žít zero-waste život.

2. Jak nakupovat s látkovými pytlíky a necítit se při tom divně (1151 přečtení)

Druhý nejčtenější článek byl také z oblasti redukce odpadu na téma Jak nakupovat s látkovými pytlíky a necítit se při tom divně. Možná to bude tím, že mnoho lidí by rádo snížilo spotřebu svého odpadu, ale vzít si v obchodě místo igelitu látkový pytlík by jim připadalo divné. Dřív jsem se při tom také cítil divně, ale dnes už ne.

3. Zelená elektřina – blbost, nebo to přece jenom dává smysl? (893 přečtení)

A do třetice vás nejvíce zaujal článek na téma Zelená elektřina – blbost, nebo to přece jenom dává smysl?, který byl o tarifu se zelenou elektřinou od české společnosti Nano Energies a řešil zda je vůbec možné, aby vám taková elektřina proudila do vašeho domova – z pohledu fyziky a ekonomie.

Na co se můžete těšit v roce 2020

Web – Ne že by to vyloženě potřeboval, ale v roce 2020 dostane web lehký facelift 😉

Blog – V novém roce budu pokračovat v psaní článků na blogu a mám v plánu docela zajímavé věci jako třeba projet se v elektrickém autě a napsat o tom reportáž, vyrazit se podívat na větrnou elektrárnu. Také se podívám na téma, které spoustu z vás zajímá – jak je to s výrobou a recyklací u bezemisních technologií jako třeba baterií do elektroaut a solárních panelů.

Rostlinná strava – Na sekci o rostlinné stravě začnu v novém roce poctivě pracovat, takže se můžete těšit na recepty a recenze (převážně) rostlinných jídel a potravin.

Ekologická domácnost – V sekci o ekologické domácnosti přibudou další recenze na ekologické produkty i návody, jak si je můžete vyrobit doma sami.

Nízkouhlíkový život – V roce 2020 se chystám přidat novou sekci, kterou zatím pracovně nazývám nízkouhlíkový život a bude o přechodu na nízkouhlíková řešení našich potřeb v životě a technologiích, které k tomu slouží.

A určitě se můžete těšit na to, že budu psát nové články a dělat vše s chutí a radostí tak, jak jsem to dělal v roce 2019! Myslím, že 2020 bude dobrý rok 😉

Ať se vám všem daří v novém roce 2020 🙂

Komentáře