Famózní domácí prášek do myčky

Můj první pokus o domácí výrobu přípravku do domácnosti dopadl neúspěšně. Vyzkoušel jsem recept na domácí tablety do myčky z jedlé sody, práškové sody na praní, kyseliny citronové a kuchyňské soli, který se velmi často opakuje na různých internetových stránkách o výrobě domácích produktů.

Ačkoli byl recept na prášek do myčky, chtěl jsem vyrobit tablety, abychom je doma mohli používat stejně jako ty kupované. Vyrobil jsem je tedy v tvarovátku na led a vypadaly naprosto báječné. Měly ale jednu drobnou chybičku – nádobí myly blbě. Zkoušel jsem ještě par dalších receptů a dopadlo to podobně.

Ekologické tablety do myčky

Svůj boj za čisté nádobí bez chemických sajrajtů jsem ale nevzdal. Na několikátý pokus se mi podařilo najít recept, který funguje! Stačí smíchat 3 přísady:

  • Pekarbonát sodný (3 díly)
  • Prášková soda na praní (2 díly)
  • Kyselina citronová (1 díl)

Z vytvořené směsi jsem se pokoušel vyrobit i tablety, ale nepodařilo se mi dosáhnout jejich správně konzistence. Tablety nedržely tvar a drolily se. Jako dočasné řešení, než vymyslím způsob, jak vyrobit nedrolící se tablety, jsme doma začali používat jen prášek. A používáme ho dodnes 🙂

Moje alchymistické pokusy o výrobu tablet do myčky skončily výrobou prášku do myčky. S práškem jsem spokojený, moje žena je s ním spokojená, nádobí je s ním spokojené a i naše myčka je s ním spokojená 😉 Domácí prášek myje nádobí úplně stejně jako kupované tablety a při tom jedno mytí vyjde o něco levněji. Prášek na jedno mytí vyjde zhruba na 2 Kč, zatímco obyčejné kupované tablety vyjdou tak na 3-4 Kč a ty ekologické dokonce až na 5-6 Kč.

Ekologické mytí nádobí

Prášek do myčky si vyrábím doma sám za použití netoxických surovin, které jsou přirozeně odbouratelné. Suroviny nakupuji v bezobalovém obchodě, takže při jejich výrobě a používání nevznikají žádné jednorázové plasty. A naši myčku pohání ekologická elektřina z větru, vody, slunce a bioplynu. Ačkoli je výroba domácího prášku do myčky děsně jednoduchá, nemusí to být pro každého. I tak existuje řešení, ekologický prášek do myčky si můžete objednat.

Komentáře