Recenze: deodorant Ben & Anna

Přírodní deodorant značky Ben & Anna patří mezi moje nejoblíbenější produkty na e-shopu Econea. Tuto značku deodorantů jsem objevil už před třemi lety a od té doby je používám. Tehdy se ještě prodávaly v plastovém obalu, který dnes nahradil obal papírový, ale o tom až za chvíli. Nejdříve se podíváme na složení.

Přírodní složení

Deodoranty značky Ben & Anna mají 100% přírodní složení a neobsahují tak např. hliník, který se jinak běžně do deodorantů přidává. Jsou veganské, takže neobsahují žádné živočišné produkty a nejsou testovány na zvířatech. Testovat se tedy musí na lidech, ale pouze dobrovolně 😀 Já jsem jich už na sobě několik otestoval!

Složení deodorantu Ben & Anna s vůní horského vánku (převzato z popisu na e-shopu Econea):

Mastek (talek) má skvělé absorbční schopnosti, vstřebává do sebe vlhkost a přebytečné tekutiny. Je to přirozeně se vyskytující měkký minerál, který se skládá z křemíku, hořčíku, kyslíku a vodíku.

BIO kokosový olej plný antioxidantů a vitamínů A, C a E, které zabraňují stárnutí pokožky.

BIO bambucké máslo, které bude vaši pokožku báječně hydratovat a regenerovat.

Ricinový olej obsahuje unikátní kyselinu ricinolejovou. Ta dodává oleji vlastnosti, které u jiného rostlinného oleje nenajdeme. Jedná se především o vysokou viskozitu a silné hojivé účinky. Je to nepostradatelný společník v péči o suchou, citlivou nebo poškozenou pokožku.

Slunečnicový olej umí pokožku úžasně zjemnit a zvláčnit.

Ricinoleát zinečnatý působí deodoračně, pomáhá absorbovat nepříjemný pach, má zklidňující účinky a nenarušuje přirozenou mikroflóru pokožky.

Extrakt ze Škumpy voskové má obdobnou funkci jako včelí vosk, působí jako stabilizátor a má zvláčňující účínky.

Výměšek z Damarovníku obrovského má silný detoxikační účinek a pomáhá odstraňovat tělesný zápach.

Hroznový olej má regenerační a hydratační účinky, účinně reguluje činnost mazových žláz v pleti.

Přírodní éterické oleje deodorantu propůjčují svěží a mužnou vůni.

Obsahuje deodorant palmový olej?

Podle seznamu přísad to vypadá, že tento deodorant palmový olej neobsahuje, ale e-shop Econea u této značky uvádí, že:

„Výrobky Ben & Anna neobsahují surový palmový nebo palmojádrový olej, ale některé z jejich produktů obsahují jeho deriváty. 100% použitého palmového oleje je pokryto oficiálními certifikáty RSPO. Ty zaručují jeho udržitelné pěstování.

RSPO je celosvětový program pro trvale udržitelný rozvoj hospodaření s palmovým olejem a sdružuje zúčastněné strany od výrobců palmového oleje, zpracovatelů, obchodníků, maloobchodníků, bank a investorů. Jeho hlavním posláním je vytvořit svět, v kterém je trvale udržitelné hospodaření normou.“

Podle mě je toto férová informace: ano, naše produkty mohou obsahovat složky z palmového oleje, který ale pochází z trvale udržitelného hospodaření.

Papírový obal

Podle mě je obal deodorantu Ben & Anna fakt pecka! Nevím na trhu o jiném deodorantu, který by se prodával místo plastového v papírovém obalu. Obal se podle informace prodejce vyrábí z recyklovaného a dále recyklovatelného obalu.

Recyklovaný

Nejsem odborník na odpady a recyklaci, ale osobně mi přijde lepší používat papírový obal z recyklovaného papíru, než obal z nerecyklovaného plastu. Ačkoli se na výrobu papíru musejí pokácet stromy, v tomto případě se použije papír, který už byl dříve vyroben na něco jiného a jen se znovu využije na další účel. Zatímco plast se vyrábí z ropy.

Recyklovatelný

Z recyklovatelností to už bude o něco složitější. Podle toho mála, co vím o třídění a recyklování papíru, nepatří znečištěný a mastný papír do kontejnerů na tříděný odpad. Papírový obal se ale přirozeně od deodorantu při jeho používání trochu znečistí a umastí. Domnívám se tedy, že po vypotřebování deodorantu už jeho obal recyklovat nelze a proto ho házím do směsného odpadu. Obal tak nakonec skončí buď na skládce anebo ve spalovně. Na skládce se časem přirozeně rozloží a ve spalovně se spálí. V každém případě tím vzniknou nějaké emise CO2, ale ty jsou součástí přirozeného cyklu (stromy, ze kterých se papír vyrábí, pohlcují CO2). Na druhou stranu plastový obal se na skládce bude rozkládat stovky let a ve spalovně se z něj uvolní (kromě jiného) CO2, který ale do atmosféry přibude navíc, protože pochází z ropy.

Praktické používání

Deodorant Ben & Anna se používá úplně stejně jako ostatní deodoranty. Až na pár maličkostí 🙂

Papírový obal nemá klasické šroubovátko jako deodoranty v plastovém obalu a nahoru se posouvá zatlačením zespodu. Když chcete po použití zase náplň deodorantu posunout dolů a obal uzavřít, musíte ji prstem zatlačit zpátky, přičemž si tím můžete trošku ušpinit prsty. Je to to o něco méně praktické, než u běžného deodorantu.

A pak je tu ještě jedna věc. Přírodní složení je velkou výhodou pro vaši pokožku, ale má to jeden háček. Deodorant je v běžném stavu trochu tužší a je potřeba mu trochu pomoct, aby se dobře nanášel. Já na to používám jednoduchý trik – před použitím lehce deodorant potřu kapkou vody a pak se krásně nanáší 🙂

Deodorant se také trošku drolí, což je dáno jeho složením z přírodních složek. A také se papírový obal používáním časem opotřebuje, nicméně je dostatečně pevný a zatím se žádný nerozpadl.

Vůně

Na e-shopu Econea si můžete objednat 11 různých vůní, z nichž 4 jsem si na sobě osobně otestoval:

Severské dřevo – Co se týká vůně, tak severské dřevo je můj favorit! Je to krásná svěží vůně severských lesů pro drsné horaly jako jsem já 😀 No dobře, je bezva i pro městské kancelářské krysy jako jsem já 😉 Tato vůně má ale jednu nevýhodu – deodorant je lehce zbarvený do hněda a při častějším používání se mohou na světlém oblečení v podpaží tvořit lehce dohněda zbarvené skvrny.

Levandule – Vůni levandule naprosto miluju, takže jsem ji musel také vyzkoušet, ačkoli je to spíše dámská vůně. Je ale také velmi intenzivní, takže pokud jste milovníkem nebo spíše milovnicí levandule, tak ji rozhodně vyzkoušejte!

Perská limetka – Tuto vůni mám vyzkoušenou a je to nádherná svěží letní vůně vhodná pro ženy i pro muže. Na rozdíl od severského dřeva není tento deodorant nijak zbarvený a nenechává na oblečení žádné skvrny.

Bez vůně – Variantu bez vůně jsem měl vyzkoušenou ještě ve verzi v plastovém obalu a pokud se její složení od té doby nezměnilo, tak tuto verzi vám nedoporučuji, protože je příliš tvrdá a ani nanášením vody deodorant moc nepřesvědčilo, aby změknul.

Následující vůně nemám osobně vyzkoušené (a některé z nich osobně ani zkoušet nehodlám :D):

Citrón a limetka

Horský vánek

Třešňový květ

Vanilková orchidej

Růžový grapefruit

Indická mandarinka

Vanilková orchidej

Jaká vůně vás nejvíce zaujala a kterou byste chtěli vyzkoušet? Napište mi o tom do komentářů níže 🙂 Ben & Anna nevyrábí jen deodoranty, ale také třeba pastu na zuby, která je místo plastového obalu v kovové nádobce. Zatím jsem ji nevyzkoušel, ale už se na to těším a vy se můžete těšit na její recenzi na stránkách Zelené fazole 🙂

Komentáře