Ekologická domácnost

Jednou jsem omylem ochutnal tabletu do myčky. Na její odpornou chuť nikdy nezapomenu. Asi jsem nějak intuitivně tušil, že tablety do myčky a různé další čistící a prací prostředky, které ze svých domácností vypouštíme do odpadních vod, nejsou pro přírodu úplné bájo. Tak jsem začal pátrat po nějaké ekologičtější alternativě. A našel jsem recept na domácí tablety do myčky z běžných surovin jako sůl, soda a kyselina citronová. A tím to celé začalo :) Nejvíc mě na domácích tabletách fascinovalo, že jejich výroba byla asi 4x levnější než cena těch kupovaných. Zjistil jsem, že ekologická domácnost je v podstatě i ekonomická. U tablet jsem ale také zjistil, že ne všechno funguje tak, jak se v návodech píše. Třeba zrovna ty tablety nemyly úplně dokonale. Chtělo to několik sérií pokusů a zkoušení, než jsem vychytal to správné složení :) A také jsem zjistil, že ne úplně všechno si umím anebo chci vyrábět doma sám. Některé prostředky do domácnosti raději kupuji, ale dnes už převážně ekologické. Proto jsem Ekologickou domácnost rozdělil na dvě části:

Na své si přijdou jak domácí kutilové, tak shopaholici :) Ekologická domácnost má z mého pohledu tři zásadní výhody oproti běžné, chemické domácnosti:

Výhoda pro moji rodinu: Nemáme rádi doma chemii. Dlouho jsme třeba bojovali s tím, že z prádla šly po vyprání toxické výpary jak z Fukušimy. Vonělo to tak intentivně, až nás z toho občas bolela hlava anebo nám bylo tak nějak divně. Teď vyrábím domácí prací prášek a žádné chemické smrady nám už doma nepoletují :)

Výhoda pro přírodu: Odpadním potrubím posíláme přírodě pěkný sajrajt. Běžné prostředky do domácnosti běžně obsahují sloučeniny, které nejsou v přírodě odbouratelné a některé jsou dokonce vyloženě toxické. Ekologická domácnost pracuje z 99% z přírodně odbouratelnými a netoxickými surovinami.

Výhoda pro moji peněženku: Ekologická domácnost je ve většině případů levnější než ta kupovaná. No uznejte, neplatíte v ceně marži všech prodejců a obchodníků, neplatíte marketingový budget velkých nadnárodních megakoncernů a už vůbec neplatíte jejich nechutně přepláceným šéfům jejich limuzíny a golfové turnaje :)