O mně

Ahoj :)

jmenuji se Honza a vítám vás na svém blogu Zelená fazole :)

Kdo jsem: blogger, vegetarián, manžel, táta, obyvatel Země, vášnivý čtenář, nadšený fanoušek elektromobility a obzvláště automobilky Tesla (ačkoli zatím elektromobil nevlastním :)

Co mě zajímá: udržitelný život, čisté technologie (solární a větrná elektřina, elektromobilita), nalézání cest k zelenějšímu životu

Co mám rád: pojídání čokolády, usrkávání rooibosu, cvičení kalisteniky, skákání přes švihadlo, čtení knížek, sledování filmů se ženou na kanapi, žít život v pohodě :)

Jsem životní optimista a přestože dnes lidstvo čelí asi největší hrozbě ve své historii (nic menšího než vymření v důsledku náhlé a zničující změny klimatu), dívám se do budoucnosti s velkou nadějí a optimismem. Myslím si, že žijeme ve skvělé době. Jsem nadšený, když vidím, co všechno je dnes vůbec možné. Jsem přesvědčený, že technologie budou v budoucnosti hrát obrovskou roli v transformaci moderní společnosti směrem k udržitelnému životu, který nebude na úkor přírody, ale v souladu s ní. Věřím, že v budoucnosti bude lidstvo jezdit v bezemisních a tichých elektromobilech, vyrábět čistou elektřinu ze slunce a větru, nebude používát jednorázové obaly a věci a přejde na převážně rostlinnou stravu.

Zajímají mě tato základní témata:

  • Zero emission (žadné emise): elektromobilita, solární a větrná energie
  • Zero Pollution (žádné znečištění): ekologické prostředky do domácnosti
  • Zero Waste (žádný odpad): znovupoužitelné obaly a věci
  • Zero Suffering (žádné utrpení): rostlinná strava

Ačkoli mám moc rád moderní technologie, jiné věci mě naopak baví dělat zcela tradičním způsobem. Doma si vyrábím některé produkty do domácnosti (prací prášek, tablety do myčky, krém na ruce, deodorant) a fakt mě to hodně baví :) Některé si ale kupuji a dávám přednost těm eko, abychom měli doma ekologickou domácnost.

A právě tato fascinující témata s vámi chci na stránkách Zelené fazole sdílet :) Můj blog asi nebude typickým zeleným blogem, protože nejsem 100% zero waste (ačkoli se mi už v některých oblastech svého života povedlo eliminovat spotřebu jednorázových plastů), stále jezdím autem na benzín (ačkoli mám v úmyslu jej příště nahradit elektromobilem) a nedělám zatím všechno ekologicky. Jdu ale tímto směrem a hodně věcí se mi už podařilo. Nemyslím si totiž, že je potřeba být teď hned ve všem dokonalý. Ale je třeba znát svou cestu a jít po ní. A proč zrovna Zelená fazole?

O zelené fazoli

Tak jo, ekologie je děsně vážný téma. No vopravdicky :) Svět se teda jako řítí do pěknýho průseru, pokud my lidi nehejbneme zadkama a nezačneme se o tu naši krásnou planetu pěkně starat. Jinak půjdeme všichni do kytek a to by byla děsná škoda! Zatím děláme všechno pro to, abysme tuhle planetu zdevastovali. Ze země těžíme miliony let mrtvý dinosaury (uhlí a ropa), abysme je pak spálili v autech a elektrárnách. Do řek lejeme chemický sajrajty (drogerie), aby nám hezky voněly spoďáry. Všude kolem sebe pohazujeme plastový odpadky, který pak spolknou chudáci velryby a umřou. A zvířata zavíráme do klecí, abysme z nich udělali hamburgery.

A když se tohle někomu nelíbí, tak je hned ekoterorista! Člověk, aby se pomalu styděl za to, že chce žít v lepším světě, nechce přispívat ke klimatické změně, nechce si domov zaneřádit chemickýma srágorama a nechce jíst zvířátka. Prostě chce dělat věci jinak, než jak se to dělalo dycky. Svět je faaakt někdy nespravedlivej! Děláte vše s dobrým úmyslem a ještě to za to schytáte, vy ekoteroristi, co??

Ale taky to nemusíme brát tak děsně vážně, protože ono to dobře dopadne :) O tom jsem bytostně přesvědčenej a myslím, že i tohle fakt vážný téma se dá brát s humorem, nadhledem a lehkostí. No a proto jsem se rozhodl vytvořit Zelenou fazoli a začít psát blog. Nemám v úmyslu vás v čemkoli poučovat nebo nedejbože do něčeho nutit. Mým cílem je vás inspirovat a pobavit. Chci vám ukázat, že cesta za zelenějším životem může být zábava a radost :) Tak se držte, bude to pořádná eko-jízda!