Čistič odpadů

Asi to taky znáte. Čistíte si zuby, pustíte kohoutek kykyrýk! a voda místo toho, aby odtékala, se začíná napouštět, ačkoli špunt je v poloze “odšpuntováno”. Z umyvadla se za chvíli stane bazén, ve kterém plavou všelijací fujtajblíci. Ucpal se odpad! Dříve jsem to řešil chemickou cestou. Nasypal jsem do odpadu nějaký blivajz z drogerie. Návod na obalu mě ale varoval, že bych si před použitím měl obléct ochranné rukavice, oděv a brýle, div ne na pomoc přivolat armádní protichemickou jednotku. V tu chvili mi bylo jasné, že do odpadních vod neliju vůbec nic hezkého. Ale co, odpady musejí být čisté, že?

Ecos

Čistič odpadů od výrobce Ecos má prazvláštní hmotnost 907g. Vyrábí se totiž za Atlantikem a doma v Severní Americe váží 32 uncí. Je kompletně vyrobený z rostlin a obsahuje přírodní enzymy, které přirozeně a udržitelně rozloží všechen biologický sajrajt, co ráčíte odhodit do dřezů a umyvadel. Potuď je to dobrý. Ale má také svá ouvej. Za prvé, servíruje se v plastovém balení, takže eko jsme zase jen na půl cesty. Za druhé, jeho silná stránka ve složení z rostlinných enzymů se mění ve slabinu při aplikaci, protože ho musíte nechat působit minimálně 8 hodin. Doporučených pro plný účinek je ale 24 hodin. Takže když ho budete chtít maximálně využít, nalijte ho do odpadu, zamkněte byt a jděte na noc přespat do hotelu. 

Na běžné domácí použití je tedy velmi nepraktický. Navíc ho před použitím musíte rozmíchat ve 2 litrech teplé vody, takže ještě kvůli tomu zaděláte jeden hrnec. A za třetí, je příšerně drahý! Pixla stojí 279 korun a vystačí vám na 4krát. Jedno použití vás tak vyjde na ukrutných 70 korun. Verdikt je nemilosrdný: nekupujte to!

Ecozone

Po předchozím kanadském žertíku na téma “čistič odpadů za rozumnou cenu” nám econea nabízí suchý britský humor v podání značky Ecozone. Ale tahle věcička je vážně vtipná :) Nejedná se totiž o klasický čistič, co nasypete do odpadu. Tahle věc se do umyvadel a dřezů nesype, ale háže! Jsou to takové modré tyčinky, které tam prostě hodíte a je to. Jednoduché a funkční řešení. Je to o mnoho větší zábava než sypání. Občas si připadám jak hrdina z akčního filmu, který stojí nad propastí, vytáhne z kapsy modrou světlici, zapálí ji, hodí dolů a počítá. Jakmile světlice dopadne, s naprostou samozřejmostí prohodí: “Propast je hluboká 67,5 metru. Ale někdo musí zachránit svět. Slaním to bez jištění a nakopu Dr. Prďolovi zadek!” 

My přece také zachraňujeme svět, no né? :) Balení je opět plastové, ale toho plastu je tam o poznání méně. Obsahuje 12 tyčinek a při ceně 239 korun za balení vás jedno čištění odpadního humusu vyjde na 20 korun. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jedna tyčinka opravdu vydrží měsíc, ale jen v případě, že se odpad nezanáší příliš intenzivně. U nás tyčinka stačila na udržení průchozího opdadu v kuchyňském dřezu a ve vaně. Na umyvadlo v koupelně to asi nestačilo. Tam asi padá mnohem víc sajrajtu než v předešlých dvou případech. Zhruba po 14 dnech už byl zase ucpaný. Jako prevence funguje dobře, ale víc od něj nečekejte.

Co říci na závěr? V čističích odpadu vede Evropa nad Amerikou 1:0. Vítěz je sice jasný, ale zcela přesvědčivý výkon nepředvedl. Já osobně stejně nejvíc preferuji domácí čistič odpadů z jedlé sody a octu Made in Czechia. Mrkněte na něj zde.

RECENZE: EKO PRODUKTY

EKOBLOG

Přírodní deodorant značky Ben & Anna patří mezi moje nejoblíbenější produkty na e-shopu Econea. Tuto značku deodorantů…
Celý článek