Kuchyňské utěrky

Taky doma používáte jednorázové papírové utěrky do kuchyně na utření všeho fujtajblu, co po sobě při klohnění zanecháte? Vypadá to jako byste spojili dvě ruličky toaleťáku, aby se s nima mohl utřít i někdo, kdo má fakt hodně velkej zadek :) Použít se dají na utření čehokoli - vejce, které jste místo na pánvi rozprskli na podlaze.

Jenomže... trochu lezou do peněz a nejsou zrovna moc eko. Ne že by papír nebyl eko, ale problém je v tom, že jsou jen na jedno použití. Stejně jako ten toaleťák, u kterého to ale má své opodstatnění ;) Spotřeba papírových utěrek je ve světě obrovská. Rekordmani jsou bez překvapení Američané.

Každý rok za ně utratí asi 6 miliard dolarů, což je zhruba 400 korun na hlavu a 1 600 korun na čtyřčlennou rodinu. Takto se v USA ročně vytvoří přes 3 miliony tun papírového odpadu z jednorázových utěrek a podobných produktů. Navic jsou dycky balené v plastovém obalu taky na jedno použití. My jsme jich dříve doma měli také velkou spotřebu. Nevím nevím, kdo by vyhrál souboj kuchyň vs. hajzlík ve spotřebě ruliček. Podařilo se nám ji (teda tu kuchyňskou) znatelně snížit díky znovupoužitelným látkovým utěrkám.

Vypadají takhle, jsou krásně barevné a je radost s nimi pracovat. Jejich kouzlo je v tom, že je můžeme znovu použít. Stačí je vyprat (třeba s ručníky) a můžete s radostí zase utírat, utírat a utírat. Je dobré jich mít doma pořádnou zásobu, doporučuji 10-20 pro malou domácnost a 20-40 pro velkou domácnost. My jsme si je nechali ušít od paní na Fleru, takže jsou 100% home-made. Máme jich doma 40 a takovou zásobu ani zdaleka nevyužijeme, bohatě mi nám jich stačilo i 20. jedna stojí kolem 15 korun podle velikosti a použitého materiálu. Dejme tomu, že si jich pořídíte 20 a bude vás to stát 300 korun. Papírové koupíte tak za 20 korun po dvou s 50 útržky, takže celkem 100 útržků. Když použijete dvě denně, vydrží vám jedno balení 50 dnů. Za dva roky spotřebujete zhruba 15 balení, které vás budou stát celkem 300 korun. Při spotřebě dvou utěrek denně se vám ty látkové vrátí za 2 roky. Při spotřebě 4 utěrek to bude už za rok a to se vyplatí :) Ušetříte nejen svoji peněženku, ale i přírodu. A to se vyplatí dvojnásob ;)

RECENZE: EKO PRODUKTY

EKOBLOG

Přírodní deodorant značky Ben & Anna patří mezi moje nejoblíbenější produkty na e-shopu Econea. Tuto značku deodorantů…
Celý článek