Tablety do myčky

Jednou jsem ochutnal tabletu do myčky. Byla odporná. Jo a abyste si nemysleli, nemám zálibu v konzumaci ani mycích prostředků na nádobí ani odporných věcí. Byla to úplná náhoda. Dával jsem tabletu do myčky a obvykle si po tomto úkonu jdu umýt ruce. Z nějakého důvodu jsem to ale neudělal a pak jsem si vzal do ruky něco k jídlu a strčil to do pusy. Chutnalo to naprosto příšerně a já nechápal proč, myslel jsem si, že je to zkažené. Až pak mi došlo, že jsem předtím držel v ruce tu tabletu a část té chemie mi zůstala na prstech a já to pak olízl. V tu chvíli mi došlo, co za chemickej sajrajt do těch tablet asi dávaj. Tohle všechno pak proteče přes nádobí a z toho pak jíme. Dobrou chuť!

Rozhodl jsem se, že najdu místo chemických tablet něco jiného. Nejsem přece Bašár Asad, abych měl doma zásobu chemických zbraní. Šel jsem teda na chůchl (google holandsky), chůchlil jsem až jsem si vychůchlil domácí tablety do myčky, což mě moc zaujalo. Vyrábějí se ze základních surovin jako jedlá soda, prášková soda na praní, kyselina citronová a obyčejná hrubozrnná sůl.

Do té doby by mě ani nenapadlo, že bych si něco jako tablety do myčky mohl vyrobit sám doma. Výsledek byl na první pohled naprosto úžasný, tablety krásně vypadaly a nesmrděly chemií. Na druhý pohled už ale tak úžasné nebyly, protože myly nádobí hůře než ty kupované. Především na skleničkách zůstávaly neumyté zbytky šťávy a šmouhy. Po několika neúspěšných pokusech o vylepšení receptury jsem chtěl svůj boj za čistší tablety vzdát a vrátit se k těm klasickým drijákům ze supermarketu. Naštěstí jsem to hned nevzdal a začal jsem zkoušet kupované eko tablety:

Ecover (DM drogerie)

První vlaštovkou byly tablety značky Ecover z drogerie DM. Když jsem je uviděl v regálu, zajásal jsem! Eko v názvu znělo opravdu slibně. A ta papírová krabice! Vidina nejen ekologických tablet, ale také krabice z recyklovatelného papíru mě naprosto nadchly. Proti běžným tabletám baleným v plastovém obalu to bylo skutečné zjevení. Představa že kvůli čistým talířům nebudu muset produkovat plastový odpad byla vážně skvělá. Byl jsem moc zvědavý, co najdu uvnitř.

Když jsem uviděl cedulku s cenovkou, zajásal jsem podruhé! Na cedulce jsem četl: ecover tablety All in 125 ks za 249 Kč. Šálí mě snad zrak? Jedna eko tableta za dvě kačky? Běžné chemické tablety stojí obvykle tak 4 Kč za kus, nejlevněji se dají koupit tak za 3 Kč za jednu. A tyhle byly nejen eko, ale ještě podstatně levnější! Nezaváhal jsem a hned jsem si krabici nesl hrdě domů. Tohle je všech ekologů sen!!

Bohužel to byl opravdu jenom sen... Po cestě domů mi začínalo být trochu divné, že by se do tak malé krabice vešlo 125 malých ekoďáblíků. Po bližším prozkoumání popisků jsem hořce polkl. V té zpropadené krabici jich není 125, ale jenom 25 :( Super-výhodná koupě se rázem stala super-drahým omylem. Nevšiml jsem si totiž, že na cedulce bylo napsáno: All in 1 25 ks, čili All in one 25 ks a ne All in 125 ks.

A to jsem krabici ještě neotevřel. Když jsem tak učinil, vevnitř jsem našel 25 malých hajzlíků zabalených v plastových obalech. Tohle jako má být eko?? Jedinou útěchou mi bylo, že tablety myjou fakt dobře. Celkový verdikt ale zní: nekupujte to! Eko jsou kvůli plastovým obalům jen napůl a ještě ke všemu jsou kurňa drahé.

Složení: 30 % citrát sodný, 5 - 15 % bělící látka na bázi kyslíku, pekarbonát sodný, křemičitan sodný, soda na praní, < 5 % neiontové tenzidy, polypeptidy, bělící aktivátor, enzymy, parfém (vůně citrón; obsah: Limonen), glukosidy, sorbitol, glycerin

Tablety neobsahují nic vyloženě závadného, všechno jsou to biologicky odbouratelné látky.

Vyrobeno: v Izraeli

Cena: 249 Kč (25 ks) = 9,96 Kč/ks

Kup to/nekup to? Jako ne že by ty tablety myly blbě, ale... jedna tableta za 10 Kč? To je opravdu hodně a na trhu jsou levnější ekologické alternativy. Tohle nekupujte a čtěte dál :)

Ecozone (econea.cz)

Dalším pokusem byly tablety britské firmy Ecozone. Poučen z mylné informace tablet z drogerie jsem jako první věc ještě před jejich objednáním zkontroloval cenu. Balení se 72 tabletami vyjde na 339 Kč, takže 4,71 Kč za jednu. To je o něco více než chemické tablety (kolem 3 Kč za jednu), ale stále více než 2x méně než tablety od Ecoveru. Přijatelný cenový rozdíl proti těm chemickým (+50%) stál za vyzkoušení. Výsledek mě nezklamal. Tablety nám umyly nádobí opravdu parádně! Proti běžným chemických tabletám to není vůbec žádný rozdíl.

A jak jsou na tom z hlediska ekologie? Podíváme se, co do nich maníci z Londýna sypou.

Složení: soda na praní, pekarbonát sodný, křemičitan sodný, citronan sodný, síran sodný, jedlá soda, kuchyňská sůl, kyselina citrónová, kyselina akrylová, mastek, enzymy, ethoxylátové a propoxylátové mastné alkoholy, TAED, polyethylenglykol, sodium carboxymethyl inulin, alkyl polyglucoside, silikon, propylenglykol, oxid křemičitý, benzotriazol

Ačkoli názvy některých přísad znějí hrůzostrašně, z naprosté většiny se jedná o neškodné látky. Vyjma kyseliny akrylové jsou netoxické a nijak neškodí životnímu prostředí. Téměř všechny jsou i biologicky odbouratelné kromě benzotriazolu, který se i přes čističky odpadních vod dostává do řek a oceánů.

Vyrobeno: ve Velké Británii

Cena: 339 Kč (72 ks) = 4,71 Kč/ks

Kup to/nekup to? S tabletami jsem byl v celku spokojený. Mezi hlavní přísady těchto tablet patří základní suroviny jako soda na praní, jedlá soda, kuchyňská sůl a kyselina citrónová, ze kterých se vyrábějí i domácí tablety. Většina ostatních složek jsou také netoxické a přirozeně odbouratelné. Navíc se s nimi nádobí dobře myje a jsou za celkem rozumnou cenu. Takže kámo, kup to ;)

Real green clean (Albert)

Na tablety do myčky značky Real green clean jsme narazil v supermarketu Albert. Na první pohled se tváří ohromně ekologicky. Místo plastového obalu jsou v zelené papírové krabici. Nápis green je hezky graficky vyveden do tvaru zeleného listu a krabice nese označení "nature friendly". Podíváme se na jejich složení, jestli nekecaj!

Složení: bělící činidla na bázi kyslíku 5 % nebo více, avšak méně než 15 %; polykarboxyláty 5 % nebo více, avšak méně než 15 %; neiontové povrchově aktivní látky méně než 5%; fosfonáty méně než 5%; enzymy; parfém, Limonene.

No tak tohle není žádná ekologická hitparáda. Polykarboxyláty jsou špatně biologicky odbouratelné a hromadí se v čistírnách odpadních vod. Fosfonáty ztěžují procesy zadržování fosforu v čistírnách odpadních vod a škodí chemické orientaci vodních živočichů.

Vyrobeno: v EU (pravděpodobně ČR)

Cena: x Kč (40 ks) = x Kč/ks

Kup to/nekup to? Vzhledem k tomu, že mezi hlavními složkami těchto tablet jsou sajrajty, které nedokáže pobrat ani čistička odpadních vod a rybky, žabky a krokodýly jsou z nich zblblí a nemůžou se chudáci orientovat, tak sorry jako... Tohle kámo nekupuj!

 

RECENZE: EKO PRODUKTY

EKOBLOG

Přírodní deodorant značky Ben & Anna patří mezi moje nejoblíbenější produkty na e-shopu Econea. Tuto značku deodorantů…
Celý článek