Zubní kartáček

Ti ekologové si z nás asi dělaj srandu... auta na elektriku, hamburgery ze sóji - co bude příště, brčka z papíru, kartáčky na zuby ze dřeva?? Dřevěný zubní kartáček z bambusu byl můj úplně první zero waste produkt, který jsem si kdy koupil. A přiznám se hned na začátku, nebyla to láska na první pohled. Nakonec jsme spolu ale vytvořili harmonický pár, kterému to ve vztahu slušně klape :)

Co s ním?

Dříve frčely elektrické zubní kartáčky. Dnes frčí dřevěné zubní kartáčky! Pokrok je někdy velmi zvláštní, ale v tomto případě je to dobře. Dřevěné zubní kartáčky jsou ekologickou a udržitelnou alternativou ke klasickým plastikovým čistítkům na zuby. Vyrábějí se z přírodně rozložitelných materiálů. Nehrozí u nich, že je za padesát let spolkne želvička a umře. Za tu dobu by se v moři asi dvestěkrát rozložili, což se bohužel o těch plastikových říct nedá. Ty budou brázdit světové oceány ještě za 500 let :(

Možná, že si říkáte “co je mi po nějakých želvičkách”. Ale stejně by vás to mělo zajímat. Zubní kartáčky (především jejich štětinky) jsou významným zdrojem mikroplastů, které se přes odpadní vody dostávají koloběhem zpět do vody, kterou pijete. Tak když už vám jsou nějaký pitomý želvy ukradený, tak zkuste aspoň jednou taky myslet na sebe!

Jak s ním?

Než začnete dřevěný kartáček používat, musíte o něm vědět jednu zásadní věc. Dřevěný zubní kartáček je... no jak to říct, prostě je dřevěný. Většinou si do pusy dřevěné věci nestrkáme, pokud zrovna neděláme brm brm (je nám 12 měsíců a ochutnáváme dřevěný traktor) anebo neděláme ááá (je nám 35 let a vyplazujeme jazyk na pana doktora).

Takže můj první dojem z dřevěného zubního kartáčku byl podobný jako když vám doktor cpe do pusy dřevěnou špachtli. Prostě takový dřevěný. To jsem ale nevěděl, co mě ještě čeká. Prvních pár dní s dřevěným zubním kartáčkem bylo trošku utrpení. Jak známo, dřevo není na rozdíl od plastu úplně hladký materiál, obsahuje různé třísky, suky a podobné vylomeniny. Zážitek z čištění zubů dřevěným kartáčkem je zkrátka maličko hrubší, než na co jsme zvyklí v případě plastikového kartáčku. Na omak je sice kartáček krásně hladký, ale při kontaktu s citlivou tkání v dutině ústní se původ materiálů nezapře.

Chtěl jsem vás ušetřit detailů, ale neudělám to! Hezky barvitě vám popíšu, co se v mé puse po použití dřevěného kartáčku odehrávalo. No měl jsem z toho pěkně odřenou hubu :) Chvílema jsem měl pocit, že si ji brousím šmirglpapírem.

A protože jsem pravák, nejvíc to odnesl můj pravý koutek. Ze zoufalství jsem si zkusil čistit zuby levou rukou, abych nebohému pravému koutku trochu ulevil. Moc to nefungovalo. Víte, když si čistíte zuby levou rukou (a leváci zase pravou), je to jako kdyby vám je čistil někdo jiný. Místo vyčištění si je spíš svoji nešikovností vylámete. A takovou čistku svých zubů určitě nechcete.

Zhruba po týdnu středověkého mučení se ale odřeniny huby začaly zlepšovat. Je fascinující, jak je lidské tělo adaptabilní a přizpůsobí se novým podmínkám. Do dvou týdnů už jsme s dřevěným kartáčkem byli jak staří kámoši. Od té doby už dycky dřevěný kartáček :)

Zkrátka jde to, ale dře to (jenom na začátku) :)

Kam s ním?

Tuto otázku si roku 1886 kladl Jan Neruda ve svém fejetonu, když chtěl vyhodit slámu ze starého slamníku, ale nevěděl, kam s ním. Tehdy prostě nebylo kam tento ekologický a přírodně odbouratelný materiál vyhodit. Žádné bio popelnice, kompostéry, prostě nic. Nebohý Neruda musel chodit po Praze a postupně na ulici trousit kousíčky slámy, aby se svého starého slamníku zbavil. Nebylo kam s ním...

Tu samou otázku jsem si kladl po použití svého prvního dřevěného kartáčku také. Po přečtení Nerudova fejetonu jsem nabyl dojmu, že pražské služby za těch 133 let v této oblasti příliš velký pokrok neučinily. I dnes řešíme ten samý problém s biologickým odpadem. Nevíme, kam s ním. Kouzlo dřevěného kartáčku je ale právě v tom, že je snadno rozložitelný, pokud máte kde ho nechat se rozložit.

Nevadí, vždycky existuje ještě alespoň jedna cesta. Snad na každém webu o dřevěných kartáčcích se dočtete, že nejlepším způsobem kompostace dřevěného kartáčku je zakopat ho do země, kde se zanedlouho rozloží. Takže už víme, kam s ním. Ze země strom, ze kterého je kartáček vyroben, vyrostl. Do země by se tedy měl i vrátit. S dřevěným kartáčkem to jde hezky udržitelně :) Hodlám to vyzkoušet!

Když už jsme si zodpověděli otázku, kam s ním - jak se ho zbavíme, potřebujeme si ještě zodpovědět otázku, kam pro něj - kde ho získáme.

Zero Waste

Zubní kartáček od polské firmy AE Company na sobě hrdě nese název Zero Waste. Je ale skutečně bezodpadový? Kartáček je zabalený v obalu z plně rozložitelné buničiny a krabičce z recyklovaného papíru. Tělo kartáčku je vyrobeno z bambusového dřeva, které je také plně rozložitelné v přírodě. Jeho štětinky jsou z nylonu-4, který by měl být bio-degradabilní.

Potud vše v pořádku. Když se ale podíváme detailněji na jeho složení, úplně bez odpadu to není. A bez dopadu na životní prostředí také ne. Kartáček je sice zabalený v obalu, který je plně rozložitelný, ale stejně je to odpad. Papír i buničinu sice můžete kompostovat, ale pravděpodobně skončí obal i krabička v kontejneru. V lepším případě na tříděný odpad (papír) a v horším případě na směsný odpad. Takže místo zero-waste bych kartáček jménem Zero Waste spíše zařadil do kategorie zero-nonbiodegradablewaste, jestli mi jako rozumíte ;) Ale jeho obal je zcela určitě zero-plasticwaste a to je samozřejmě dobře.

Po použití a spotřebování kartáčku nám samozřejmě vznikne také odpad v podobě samotného kartáčku. Jeho tělo je vyrobené z bambusového dřeva, které je samozřejmě zcela rozložitelné. Pokud nemáte, kde ho kompostovat, pravděpodobně skončí v odpadu a tentokrát bohužel ve většině případu ve směsném. Kontejnery na bioodpad jsou zatím stále spíše vzácností. Ještě je tu ale jedna možnost, jak ho nechat přirozeně rozložit. Můžete ho někde zakopat a nechat přírodu, ať si s ním poradí :)

Otázka ale je, zda je skutečně celý plně rozložitelný. Štetinky jsou totiž vyrobeny z nylonu-4, který by měl být bio-degradabilní. Výrobci často zaměňují nylon-4 s nylonem-6, který rozložitelný není. Ne že by to výrobci ekologických produktů dělali zámerně, ale hodně jejich dodavatelů to tak dělá a oni ani nevědí, že místo nylonu-4 použili nylon-6. Navíc nylon-4 se vyrábí z ropy, takže zcela ekologický takový zubní kartáček není.

Složení: bambus (tělo kartáčku), biodegradabilní nylon-4 (štětinky), plně rozložitelná buničina (vnitřní obal), recyklovaný papír (krabička)

Vyrobeno: v Číně

Cena: 109 Kč

Kup to/nekup to: Ano, koupit si ho můžete zde.

 

Hydrophil

Zubní kartáček značky Hydrophil vyrábí stejnojmenná neměcká firma z Hamburku. Kartáček vypadá na první pohled takřka stejně jako polský Zero Waste. Tělo kartáčku má úplně stejný tvar i materiál, jen držátko má jiný barevný potisk. Štětinky nejsou modré, ale bílé, ale jinak vypadají naprosto totožně. Obal z buničiny je také stejný a krabička se liší jen v trochu jiném otevírání.

Vzhledem k tomu, že oba kartáčky polské i německé firmy, které spolu jinak nemají nic společného, vypadají téměř stejně a oba se vyrábějí v Číně, jsou pravděpodobně oba od stejného čínského dodavatele. Na tom samozřejmě není nic špatného, pokud si obě firmy pohlídají kvalitu. Ale v něčem se přece jen liší.

Prodejce kartáčku Hydrophil econea.cz u jeho popisu uvádí, že štětinky nejsou zcela bio-degradabilní. Jsou sice vyrobeny z nylonu z rostlinného ricinového oleje, ale ten není jakožto (bio)plast plně rozložitelný. Podle návodu tedy máme po spotřebování kartáčku ulomit jeho hlavu se štětinkami a hodit ji do směsného odpadu. Zbytek kartáčku (jeho větší část) pak můžeme zakopat nebo vyhodit v lese.

Ani zubní kartáček Hydrophil tedy nemůžeme zcela označit jako zero-waste a dokonce není ani zcela zero-bionondegradablewaste. Oba kartáčky jsou ale určitě low-waste anebo less-waste a i to je skvělé :) Otázka je, zda štětinky polského kartáčku Zero Waste nejsou vyrobeny ze stejného materiálu jako ty německého kartáčku Hydrophil. Rozhodně to chci zjistit a provedu experiment - oba kartáčky zakopu do země a ověřím si, zda jsou zcela nebo alespoň zčásti přírodně rozložitelné. O tomto experimentu vás samozřejmě budu informovat ;)

Složení: bambus (tělo kartáčku), nylon z ricinového oleje (štětinky), plně rozložitelná buničina (vnitřní obal), recyklovaný papír (krabička)

Vyrobeno: v Číně

Cena: 99 Kč

Kup to/nekup to: Ano, koupit si ho můžete zde.

RECENZE: EKO PRODUKTY

EKOBLOG

Přírodní deodorant značky Ben & Anna patří mezi moje nejoblíbenější produkty na e-shopu Econea. Tuto značku deodorantů…
Celý článek