Rostlinná strava

Rostlinná strava není krmivo pro rostliny, ale strava z rostlin :) Také se jí říká veganská strava, ale to u některých lidí vyvolává negativní emoce, proto ji radějí nazývám rostlinnou stravou. Člověk je všežravec, takže má schopnost konzumovat a získávat energii a živiny z rostlinné stravy, živočišné stravy, anebo smíšené stravy (kombinace rostlinné a živočišné). Rostlinná strava nijak nepopírá schopnost člověka konzumovat živočišné potraviny. Rostlinná strava je volba.

Nejsem vegan, ale ve škatulkování lidí podle typu stravy bych byl označen za vegetariána. Maso jsem přestal jíst v červnu 2017 a ostatní živočišné potraviny (mléčné výrobky a vejce) jsem zatím ze svého jídelníčku zcela nevyřadil, ačkoli jich konzumuji omezené množství. Pro převážně rostlinnou stravu mám tyto tři důvody:

Zdravotní (dělám to pro sebe): Rostlinná strava má prokazatelně pozitivní účinky na lidské zdraví. Velká většina civilizačních chorob (nemoci oběhové soustavy, cukrovka, ale i rakovina) je způsobená nedostatkem pohybu a nesprávnou stravou založenou především na obrovské konzumaci masa a mléčných výrobků. Ještě nikdy nikdo ale neonemocněl z toho, že snědl příliš mnoho rajčat ;)

Etický (dělám to pro jiné bytosti): Každý rok je na světě zabito zhruba 60 miliard hospodářských zvířat, zejména pro maso. Moderní živočišné produkci dominují velkochovy, ve kterých hospodářská zvířata často žijí v otřesných podmínkách. Nechci zde zacházet do detailů, asi by vám z nich bylo smutno. S rostlinnou stravou se na něčem takovém nepodílíte a vaše karma to ocení ;)

Environmentální (dělám to pro naši planetu): Živočišná výroba je pro naší planetu velkou zátěží. Zabírá celkově zhruba 1/4 nezaledněné plochy zemské souše (především pastviny pro dobytek a plocha pro pěstování krmiva), podílí se zhruba z 20% na emisích skleníkových plynů a je jedním z hlavních důvodů rozsáhlého odlesňování planety. Rostlinná výroba zatěžuje životní prostředí mnohem méně a rostlinnou stravou odlehčíte nejen svému žaludku, ale i celé planetě ;)

Rostlinná strava je nejen skvělou alternativou ke stravě založené na mase, ale dokonce je i chutnější, výživnější, pestřejší, no zkrátka lepší :) Ale málokdo to ví, protože málokdo rostlinnou stravu opravdu vyzkoušel! Na stránkách Zelené fazole vám chci ukázat, jaké mňamky se dají z rostlin kouzlit :) Budu s vámi sdílet recepty na dobroty, které proložím i recenzemi na vege alternativy k masovým potravinám.